Pánik és stressz a volán mögött
A jogosítvány megszerzésével együtt jár az a felismerés, hogy a vezetési képességeinket folyamatos fejleszteni kell. Először is, fontos, hogy legyen kitartásunk, őrizzük meg a higgadtságunk és ismerjük fel, ha pánikba esünk. A pánik elkerülésének, vagy legyőzésének képessége segít nehéz helyzetekben a helyes döntés meghozatalában, ezért ezeket a képességeket fejleszteni kell magunkban.
A vezetés közbeni pánikrohamok vagy szorongásos állapotok alulbecsült kockázatot jelentenek. Bizonyos, többnyire veszélyes, vagy veszélyesnek ítélt helyzetekben egyes autóvezetők pánikba esnek. Ennek oka gyakran negatív tapasztalat, de sokszor a nagy sebesség az autópályákon, a szűk előzési manőverek, éles kanyarok, forgalmi csomópontok, rövid gyorsulási sáv, hidak és alagutak okozzák.
Szinte minden második autós tart az alagutaktól
Az alagútszorongásban szenvedő sofőrök tehetetlenül érzik magukat egy alagútban – és stresszesek. Ez szorongást okoz, amely erős izzadásban vagy légzési nehézségben nyilvánul meg.
Legyen szó stresszről, helytelen táplálkozásról, kiszáradásról vagy más egészségügyi állapotról, amely szédülést vagy rossz keringést okoz autóvezetés közben, ez veszélyes helyzet. Ha észreveszed, hogy elsötétül a világ előtted, esetleg csillagokat látsz, a környezeti zajokat csak tompán érzékeled, kapcsold fel a figyelmeztető lámpákat, lassíts nyugodtan, de gyorsan, és húzódj félre. Próbáld megnyugtatni magad, igyál egy italt, tedd fel a lábadat és próbálj meg pihenni. A kóla, a banán és a szőlőcukor is újra beindíthatja a keringést. Ha a szünet után is bizonytalan a lábad, ne folytasd az utat!
Fontos, hogy felismerd, hogy itt elsősorban a stressz kezeléséről van szó, és kevésbé technikai problémákról.